Pro veřejnost

Pro odborníky

Atopický ekzém neboli (atopická dermatitida) je chronické a svědivé kožní onemocnění. Při tomto onemocnění dochází k snížení lipidové kožní bariéry. To má za následek snížení hydratace podkoží a zvýšení suchosti pokožky. Kůže je citlivá a při styku s dalšími faktory, jako jsou dráždivé látky a alergeny, atopický ekzém se dále zhoršuje.

Atopickým ekzémem trpí 15–33 % dětí a zhruba 2–11 % dospělých. Postihuje stejně muže i ženy. V 80 % případů je zaznamenán během prvních 5 let od narození. Velmi vysoký výskyt je už v prvním roce narození. Výskyt atopického exému (AE) jde strmě vzhůru s tendencí opakujícího se výskutu. Jeho forma se však nepatrně zlepšuje v dospělosti. Prognóza je závažnější, pokud se onemocnění rozvine již v útlém věku a při současném výskytu astma bronchiale.

Faktory, které mohou spustit atopický ekzém: změna stravy, stress, domácí zvířata, dráždivé látky – horká voda, mýdlo, cigaretový kouř, prací prášky, sladká šťáva (citrusy, rajčata, jahody), oblečení z polyester, vlny a kožešin. U žen jsou to hormonální změny – během prvního a druhého trimestru těhotenství, kolem porodu a v menopauze. Aeroalergeny – srst zvířat, roztoči, plísně a pyly, chlad a horko, mikroorganismy – bakterie, viry, plísně, kvasinky. U dětí s atopickým ekzémem se uvádí výskyt potravinové alergie až v 50–80 %. U dětí jako potravinový alergen dominují vejce, kravské mléko, sója a pšeničná mouka.

Na místech (lézích) atopického ekzému je přítomný zánět. Při podrobnějším zkoumání je možné v těchto místech prokázat T lymfocyty (druh bílých krvinek) a látky (cytokiny), které jsou těmito T-lymfocyty produkovány. Jednou z těchto vyprodukovaných látek je OX40, která patří do rodiny TNF (tumor nekrotizujících faktorů). Právě tato látka OX40, která se u osob s atopickým ekzémem vyskytuje, je zodpovědná za zánět v kůži.

Standardní léčba: Cílem léčby je omezit výskyt onemocnění, předcházet dalším vzplanutím a zlepšit tak kvalitu života nemocného pacienta. Podstatou léčby je obnovení kožní bariéry pomocí emoliencií a hydratací pokožky. Důležitým faktorem je úprava životosprávy (dále vhodné oblečení, protialergení prací prášky a vhodné kosmetické přípravky),omezený styk s domácími zvířaty.
- Léčba mírných forem (suchá kůže, občasné svědění či zarudnutí): emoliencia a slabě účinné lokální kortikosteroidy.
- Léčba středně závažných forem (suchá kůže, zarudnutí, časté svědění, občasné exkoriace): emoliencia, středně potentní lokální kortikosteroidy a lokální inhibitory kalcineurinu.
- Léčba těžkých forem (rozsáhlé oblasti suché kůže, neustále svědění a zarudnutí, někdy exkoriace, mokvání, popraskání pokožky a změny pigmentace): emoliencia, silně účinné lokální kortikosteroidy, lokální inhibitory kalcineurinu, vlhké obklady, fototerapie, popř. systémová léčba

NOVÁ LÉČBA ATOPICKÉHO EXÉMU:
Nejnovější možností léčby atopického ekzému je biologická léčba. V našem klinickém centru máme dostupnou léčbu pomocí monoklonální protilátky - dupilumab, která má schopnost se navázat na OX40 (cytokin popsaný výše) a zamezit jeho negativnímu působení v kůži. Tím pádem nedojde k projevům zánětu v kůži u pacientů s atopickým ekzémem, pacienta kůže nesvědí a nedojde k jejímu dalšímu poškození škrábáním pacienta.

DUPILUMAB
- léčba pomocí látky dupilumab je schválená státnín ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL)
- podrobný souhrn o tomto léčivém přípravku najdete zpracovaný zde